סניף ראשי: יעקב רוזן 9 רמת גן
סניפים: רמת גן, חיפה

077-8051013 ✆

הבעות פנים ומיקרו תנועות

דמיינו שאתם הולכים לבד בלילה בסימטה חשוכה ושומעים רעש פסיעות צעדים מתקרב מאחור, מה קורה לנו? הדופק עולה ומואץ אנו מחישים את צעדינו ומגניבים מבט מהיר לאחור מעבר לכתף, ורואים אדם רגוע מטייל עם כלבו ומחייך, הלחץ מתפוגג באחת.

כולנו יודעים לזהות הבעות פנים ואנו עושים זאת באופן אינטואיטיבי ובלתי מודע, באינטראקציה היומיומית שלנו אנו פוגשים מדי יום אנשים ויודעים לפרש את משמעות הבעות פניהם.

חוקר הטבע הבריטי הנודע – צ'ארלס דארווין פרסם בספרו השלישי ("ביטוי הרגשות באדם ובחיה"-1872) כי הבעות הפנים הינן פעולות שרירים בלתי רצונית, כאשר חלק מהבעות אלה אנו חולקים עם בעלי חיים, ומסביר כי מדובר למעשה בתופעה אוניברסאלית. עפ"י רב שמחה ניכרת בפה, בעיניים ובלחיים, כעס – גורם לעיתים לשינוי בגוון העור ומתבטא בכל חלקי הפנים. עצב או פחד באים לידי ביטוי בעיקר בעיניים חוסר הבנה או תמיהה יראו בעיקר במצח, בעיניים ובגבות. 

במסגרת ניסיון לקבוע האם תנועות פנים הינן אוניברסאליות בחן הפסיכולוג פול אקמן בשנות ה-70 אנשים מתרבויות שונות (במחקרו הגיע גם לשבטים נידחים שלא נחשפו לציביליזציה, הציג בפניהם תצלומי אנשים בעלי הבעות שונות ובני השבטים ידעו להסביר את רגשות האנשים עפ"י תצלומיהם) ומצא כי אנו חולקים לפחות שבע הבעות פנים זהות לביטוי רגשות של : שמחה, עצב, כעס, פחד, הפתעה, זלזול וגועל/רתיעה.

תנועות אלה אותן הגדיר בספרו שפורסם בשנת 1975 כ"מיקרו הבעות", מסגירת לשיטתו את תחושותיו ומחשבותיו האמיתיות של האדם, בין השאר מאחר שאלו הן הבעות פנים בלתי רצוניות הנמשכות חלקיקי שניה, וגם אדם בעל שליטה מצויינת בשפת גוף והבעות פנים לא יצליח לשלוט במיקרו תנועות אלה.


עפ"י התיאוריה האבולוציונית, להבעות הפנים היה תפקיד בהתראה מפני סכנה בתקופה שקדמה להמצאת המלים והשפה, כך גם נצפה כאמצעי יצירת קשר אצל תינוקות ובינם לבין המבוגרים בסביבתם.באופן מפתיע מחקרים מצביעים על דמיון בין הבעות פנים של בני אדם לתנועות והבעות פנים של סוסים. אובחן אצל סוסים ב-17 הבעות פנים (יחסית לעשרים ושבע הבעות שונות אצל בני אדם), הבעות פנים אובחנו גם אצל פרות, שימפנזים וכמובן כלבים, ומשמשים כפי הנראה לתקשורת בין בעלי החיים ואף בין בעלי החיים לבין בני האדם, במחקר בו הוצגו תצלומי בני אדם עם הבעות פנים שונות (המתארות שמחה, עצב כעס וכד') הצליחו כלבים רבים לזהות ולהבין את הסיטואציה.

צילום: RebeccasPictures

צור קשר

077-8051013 ✆

subtextacademy@gmail.com

סניף רמת גן

סניף חיפה