סניף ראשי: יעקב רוזן 9 רמת גן
סניפים: רמת גן, חיפה

077-8051013 ✆

מה הקשר בין כפות רגליים לכוונות האדם?

לכפות הרגליים תפקיד חשוב, כפות הרגליים הן האיבר עליו מופעל לחץ רב יותר מכל איבר אחר בגופינו. לכפות הרגליים תפקיד פונקציונאלי – נשיאת מלוא כובד גופינו, ייצוב ואיזון הגוף, וגם תפקיד בלתי פונקציונאלי- יודעי דבר יכולים ללמוד מכפות הרגליים, תנועתן ומנחן רבות על רגשות האדם, כוונותיו ואף על תחושת חוסר נוחות/ביטחון ופחדיו.

לכן יש האומרים שכפות הרגליים מהוות כמעין פוליגרף המסייע לגילוי תחושות /כוונות אמיתיות של בן שיחינו. מנח והנעת כפות הרגליים מהווה מקור מידע אמין וחשוב ממנו ניתן ללמוד גם על המצב הרגשי של האדם, כפות הרגליים מסמנות את המקום בו האדם נמצא במחשבתו.

לכן חשוב בכל אינטרקציה בין אישית להעיף מבט על כפות הרגליים של בן שיחינו – משתתפי המפגש ואף על כפות הרגליים שלנו, כך נוכל ללמוד באופן בלתי אמצעי על מצבו הנפשי-רגשי של האדם, ועל כוונותיו.

כך לדוגמא ניתן ללמוד על אדם העומד מולנו בפיסוק קל, כאשר שתי כפות רגליו פונות היישר לעברינו שמדובר באדם המתעניין בנו ורוצה להמשיך בשיחה. ומנגד, כאשר אחת מכפות רגליו של בן שיחינו, פונה החוצה ניתן ללמוד כי הוא איבד עניין וכבר רוצה להמשיך לעבר הכיוון אליו מצביעה כף הרגל. הצלבת קרסוליים (בעמידה) תצביע על מגננה, הנובעת מחוסר נוחות מהסיטואציה או מהעובדה שבן שיחינו נלחץ או מרגיש מאויים / חדירה למרחב הפרטי שלו וכד'.

עד כאן סקרנו על קצה המזלג "סימנים מעידים" מרכזיים בתנועות כפות הרגליים בזמן עמידה, כמובן שיש פרשנות לתנועות ומנח כפות הרגליים והרגליים גם בישיבה. כך למשל גבר היושב בפיסוק קל, רגליו פשוטות לפנים יעיד לרוב על ביטחון עצמי ותחושת נינוחות בסיטואציה והעובדה שאינו מתבייש לחשוף את רגשותיו או את דעותיו.


כפי שניתן להניח "הקפצת הרגליים" בישיבה מעידה לרוב על תחושת לחץ, חוסר נוחות, מתיחות אותה אנו מנסים להסתיר, לדוגמא בזמן ראיון עבודה או בדייט, עפ"י רב נצליח לשלוט בתנועות הגוף והידיים בעוד שרגליים קופצות יצביעו על המתח בו אנו שרויים למרות הנסיונות להציג רוגע ושלווה מעל קו השולחן.

כתמיד סימנים מעידים אלה אינם עובדות גמורות התקפות תמיד ובאופן מוחלט, יתכנו בהחלט מצבים שההסבר לתנועה מסויימת אצל אינדיבידואל מסויים אינה קשורה לפרשנות הנפוצה שאנו מעניקים לה – מגע עם האצבעות באף אינו מעיד תמיד על אמירת שקר, לפעמים סתם מגרד באף.


ולכן פרשנות שפת הגוף הינה תלויית הקשר והקונטקסט של הסיטואציה .

צור קשר

077-8051013 ✆

subtextacademy@gmail.com

סניף רמת גן

סניף חיפה